Son İmparator (9789752696013)

Tedarikçi : Nesil Yayınları

Abdülhamid Han'ın Gizemli Dünyası

Sultan İkinci Abdülhamid hakkındaki “Ulu” ya da “Kızıl” yargısı hâlâ devam ediyor. Bir kısım “etkin” siyasî-entelektüel çevrelere bulaşan “Abdülhamid illeti”, büyük ölçüde onun çok yönlü politikalarını anlayamamaktan, etrafını kuşatan ağır şartları takdir edememekten ve geleneksel kaynaklardan beslenen kişiliğine ve tavırlarına duyulan alerjiden türemektedir.

Bu biraz da “Görünmez Sultan”ın Yıldız Sarayı`na kapanarak zatını ve fikirlerini dış dünyadan gizlemesinden ve gizemli âlemine nüfuz edememekten kaynaklanıyordu. Ama ufku, vizyonu, hayalleri, projeleri ve yenilikleri çağını aşacak seviyedeydi.

O, gerçek bir proje, politika, strateji ve reform adamıydı. Cihanşümul bir siyaset aktörü, kıvrak bir strateji uzmanı, hünerli bir diplomasi oyuncusuydu. Emperyalizme karşı Osmanlı`yı ve İslâm`ı cesurca müdafaa eden “Son Kurtarıcı” idi.

Son Sultan`ı doğru anlamanın ve keşfetmenin, bugünümüze ve yarınımıza ışık tutacağı muhakkaktır. Bu kitap, Abdülhamid`in yeniden anlaşılması, bilinmeyen cephelerinin keşfedilmesi ve İttihatçı Hareket ile 1908 Darbesi`nin esrarının çözülmesi noktasında ezber bozacak bir niteliktedir.


Basım Dili : Türkçe
Basım Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 400
En / Boy : 14 / 23
Kağıt Cinsi : 2. Hamur
Basım Tarihi : 2.2017
Benzer Ürünler